Čeština, 9.-11.11.

Krásný den, moji milí prvňáčkové,

v těchto dnech ve škole procvičujeme vše, co jsme dosud probírali.

Začnu nejdříve písankou – uvolňovacími cviky. Před každým psaním si zacvičte a protáhněte ručku tak, jako to společně děláme ve škole. Udělějte několik kroužků ramenem, loktem, zápěstím, představte si, že hrajete na piáno a prstíky napodobujte pianistu, řekněte si a předvádějte básničku „Deštové kapičky“.

V písance vypracujte strany 16 – 19. Dávejte si pozor, jak držíte tužku, udělejte si vždy „letadlo“, které přistane a tužku  budete určitě držet správně. Sedněte si ke stolu rovně, ruku, kterou píšete,si položte pěkne na stůl, nechte ji celou na lavici (nezvedejte zápěstí) a nezapomeňte, kam má směřovat vaše tužka (za ramínko 🙂 ).

Zkuste si s rodiči, prarodiči či sourozenci zahrát slovní fotbal. Jeden řekne slovo, druhý vymyslí další slovo, které začíná na poslední písmenko a tak budete hrát dále. Rodiče určitě tuto hru znají. Procvičíte tím první a poslední písmenka slov.

Také při hodinách procvičujeme délku slabik. Položte si hlavičku na stůl a dělejte, že spinkáte. Poproste rodiče, aby vám říkali různá slova. Pokud slovo obsahuje dlouhou slabiku, zvedněte hlavičku (probuďte se 🙂 ), pokud ne, spinkejte :-). Délku slabik budeme procvičovat i ostatní dny.

Ve škole pracujeme jak s učebnicemi Živé abecedy, tak se spoustou pomůcek na procvičování písmen a slabik. V domácím prostředí bohužel tyto pomůcky nemáte, ale vystačíte si s učebnicemi.

Pokuste se vymyslet slova, která začínají na písmenko S. Z Živé abecedy si vypracujte na str. 28 cv. 2 – 4, na str. 29 cv. 3 – 4, stránku 3O, v malé Živé abecedě si přečtěte stránky 12 – 14.

Zkoušejte si také psát např. na papír písmenka, které vám budou rodiče nebo prarodiče diktovat, A, Á, E, É, M, L, S.

Brzy se nám uzdravte.

Ahoj.