4. až 8. prosince

Pondělí 4. prosince

Čeština: Zaměření: slovo – věta. Aktivity: ústně – abeceda; jazykolamy, přesmyčky; PS str. 21; písanka str. 18.

Matematika: Zaměření: děda Lesoň. Aktivity: hra Početní král (sčítání a odčítání desítek); malý okopírovaný PL v červených deskách – cv. 5 (příklady) a 6 (slovní úlohy s rybami) (chybějící, prosím, dodělají, pokud mají list doma); PS str. 28/4 a 32/2.

Další aktivity: montáž divadélka, vánoční plány, vycházka pro barborky.

DÚ je v příloze.

Úterý 7. prosince

Čeština: Zaměření: ústní projev. Aktivity: loutkové divadelní představení (hrály děti, které v listopadu chyběly).

Angličtina: Zaměření: Christmas. Aktivity: ústně nácvik slovní zásoby a zpěv písniček Little Snowflake (https://www.youtube.com/watch?v=tbbKjDjMDok) a We Wish You a Merry Christmas (https://www.youtube.com/watch?v=O06dK2Lv9WM), viz PL v příloze.

Další aktivity: Mikulášská nadílka.

Středa 6. prosince

Čeština: Zaměření: protiklady. Aktivity: skládání dvojic protikladů – děti měly na papírcích, měly uhodnout, na základě čeho lze dvojice sestavit (viz příloha – nemusíte tisknout, stačí ústně); řazení slov (papírků) podle abecedy; četba – svatý Mikuláš a Sinterklaas (viz příloha).

Matematika: Zaměření: vizitky. Aktivity: hra Početní král (příklady do 10 – většina dětí už dobře umí); ústně příklady na dvojnásobek a trojnásobek (řekni dvojnásobek čísla 9 atd.); PS str. 21/4 (vizitky), 26/3 (slovní úlohy) – obě úlohy byly pro děti velmi těžké, v první byl problém vůbec pochopit, co to ty vizitky jsou (tři čísla za sebou, jejichž pořadí nemůžeme měnit a ze kterých sestavíme příklad), matoucí bylo, že měly vymýšlet různé vizitky, takže prakticky se to pořadí měnilo…, slovní úlohy byly složitě zadány, podstatné je že děti pochopí, co je to ten dvojnásobek a trojnásobek.

Prvouka: Zaměření: lidské tělo. Aktivity: básničky Hlava, ramena… (česky i anglicky – https://www.youtube.com/watch?v=QA48wTGbU7A); úkoly typu „dotkni se pravou rukou levého lýtka“, „ve skupinkách nechte na zemi dvě nohy a čtyři ruce…; ve skupinách skládání kostry z papíru; vysvětlení, k čemu jsou v těle kosti a svaly.

Další aktivity: Sférické kino – animovaný film o vesmíru (sluneční soustavě).

Čtvrtek 7. prosince

Čeština: Zaměření: protiklady. Aktivity:

• ústně – hledání protikladů k různým slovům (můžete zkusit doma, pro inspiraci: bázlivý, smutek, světlo, dobro, mělký, hloupý, tupý, zima, stoupat, vlasatý, brzy, utrácet, ráj);
  • PS str. 24/1, 3 (děti si měly samy přečíst zadání a splnit úkoly);
  • předčítání – Děti z Bullerbynu (první dvě kapitoly);
  • divadelní představení.

Matematika: Zaměření: sčítání s přechodem přes 10. Aktivity:

• hra Početní král (odčítání do 10);
  • nácvik práce s počitadlem – a) příklady do 20 – např. 8 + 7 – přidej k 8 nejprve 2 kuličky (do 10) a pak zbylých 5, dostaneš 15, b) dej na levou stranu např. 38 kuliček (pro některé děti by zpočátku problém vůbec si ta vyšší čísla nastavit), c) příklady do 100 – např. 45 + 8 – přidej ke 45 nejprve 5 kuliček (do 50) a pak zbylé 3, dostaneš 53;
  • malý sešit – příklady na sčítání a odčítání do 20 s přechodem přes 10 (6 + 7…, 16 – 9 …).

Pátek 8. prosince

Čeština: Zaměření: protiklady, rozbor textu. Aktivity: hra Já má, ty máš – děti mají kartičky se dvěma slovy, jeden řekne slovo ze spodní části kartičky, reaguje ten, kdo k němu v horní části protiklad, ten pak říká zase slovo ze spodní části své kartičky, hra pokračuje, dokud se všichni nevystřídají (viz příloha – můžete poskládat jako domino); písanka str. 18; předčítání pohádky Louskáček, rozbor textu – PL Louskáček (viz příloha – zatím jen část Postavy).

Prvouka: Zaměření: lidské tělo. Aktivity: ústně povídání o jednotlivých orgánových soustavách (k čemu je krev, plíce, nervy, kůže…); vytvoření pomůcky – sešitku s jednotlivými soustavami – chybějící obdrží ve škole.

Matematika: Zaměření: součtové trojúhelníky. Aktivity: hra Početní král (příklady do 20 s přechodem přes 10, např. 8 + 7); PS str. 29/1 (sousedé) a 31/3 (součtové trojúhelníky).

Výtvarná výchova: Aktivita: výroba vánoční hvězdy z papírových sáčků (https://thegraphicsfairy.com/diy-paper-bag-stars/).

DÚ do 11. 12. Stáhnout
Angličtina - PL Christmas Stáhnout